neljapäev, 16. august 2018

Mis saab tulevikus tööst?

Teadjamehed kuulutavad, et aastaks 2030 on kaks kolmandikku praegustest töökohtadest asendunud uutega. Millistega täpsemalt, selle üle ühiskonnateadlased alles vaidlevad.

Äsjasel arvamusfestivalil keskendus hulk aruteluteemasid töö mõiste ja iseloomu muutumisele. Ühes ollakse kindlad: automatiseeritakse kõik rutiinid, mida annab infotehnoloogia abil veel teha.

Samasugusel üksmeelel ollakse inimese taandumisel andmete kogumisest ja töötlemisest, masinad teevad seda põhjalikumalt, kiiremini ja täpsemini. Pole ka ime: minu taskus olev nutitelefon on sama võimekas, kui oli kogu USA kosmoseagentuuri NASA arvutipark minu sünni ajal, 1969. aastal.

Meil on e-riik, e-valitsus, e-pank ning tehnoloogiarevolutsioon ei paista peatuvat enne, kui tehisintellekt on arenenud nii kaugele, et vabastada inimene tööst ja eksistentsiaalsete probleemide lahendamisest, jättes inimkonnale vabaduse nautida elu ja olemist.

XVIII sajandi tööstusrevolutsioon ajas XIX sajandi alguseks Inglismaa kangrud mässama ja ketrusmasinaid lõhkuma. Masinapurustajad joonistasid tuleviku tarbeks välja ohukohad, milliste sotsiaalsete pingetega tuleb silmitsi seista kiirelt arenevatel ühiskondadel, kus tehnoloogilised hüpped muudavad järsult sotsiaalseid struktuure ja olukorda tööhõiveturul.

Viimaste aastasadade vältel on paljude uuendustele jalgu jäänud ametite esindajad pidanud tunnistama uute tehnoloogiate ülimuslikkust ning automatiseerimise tõttu seisnud silmitsi uue ameti õppimisega.

Tehnoloogia võidukäik vabastab tööst ja jätab rohkem aega hobidele.

Küsimus on muutuste kiiruses, millega uued leiutised said laiadele massidele kättesaadavaks ja enesestmõistetavaks.

Kristjan Port kirjutas eelmisel aastal teadusportaalis Novaator, et 1876. aastal leiutatud telefonil kulus ligi sada aastat saamaks kõigile soovijatele kättesaadavaks sidevahendiks.

Nõudepesumasinal kulus tootmisse minekust 80 aastat, et muutuda koduköökides argipäevaseks abiliseks. Internetil läks esimesest kommertsvõrgust üleilmse levikuni jõudmiseks kümmekond aastat. Tahvelarvutist sai laiatarbekaup viie ja nutitelefonist vaid paari aastaga.

Paratamatult tekib küsimus, kui kiirelt uued seadmed ja tehnoloogiad saavad tulevikus maailma vallutada ning kas ühiskonnad ja nende üksikliikmed on võimelised edaspidi elu muutvate protsessidega kohanema ning oma eluea vältel hakkama saama muutustega mitu korda järjest.

Suurenev konkurents sunnib ettevõtjaid muutuma. Reageerimata jätmine võrdub olelusvõitluses väljasuremisega. 2008. aasta majanduskriis näitas kätte suuna, kuidas inimesi tehnoloogiatega asendades töötajate hulk ja palgakulu vähenevad ning majandusnäitajad paranevad.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi eestvõttel loodud Eesti infoühiskonna arengukavaga on meie maa võtnud sihiks olla info- ja kommunikatsioonitehnoloogia kasutuselt riigi arengumootor kõigis majandusharudes ja ühiskondlikel aladel. Eesti ambitsioonid on suured ja soov selles vallas silma paista veelgi suurem.

Arvutite ajudes podisevad andmekogud teavad täpselt iga kliendi ostukäitumist ja oskavad teha talle pakkumisi, millest on võimatu nutikassa ees seistes keelduda.

Moodsaimad digitehnoloogiad – riistvara, tarkvara ning nende käsutuses olevad üüratud ja aina kasvavad andmebaasid on suutelised diagnoosima haigusi arstidest täpsemini.

Isesõitvaid nutikaid busse, mis liiguvad roolikeeraja abita, on Eesti teedel juba katsetatud. Üht prototüüpi esitleti arvamusfestivalil ja selliste igapäevane kasutuselevõtt on aja küsimus.

Bussijuhtide tume tulevik on vaid üks näide paljudest, kuidas masinad tänapäeval üha enam eri valdkondades mõjutavad tööturgu.

2016. aastal ilmunud raamatus «The Second Machine Age: Work, Progress, and Prosperity in a Time of Brilliant Technologies» ütlevad autorid Andrew McAfee ja Erik Brynjolfsson, et tänapäevased infotehnoloogial põhinevad masinad on hakanud rutiinsete tööde ülevõtmise ja automatiseerimise asemel aina rohkem inimeste eest järjest nutikamaid ülesandeid lahendama ja inimese aitamise asemel teda asendama.

Kaldun arvama, et inimeste kohanemisvõimel on piir, mida me tänapäevastes tehnoloogilistes muutustes oleme peagi saavutamas. On ilmne, et nii nagu inimesed vajasid pikemat kohanemisaega esimesel masinaajastul, nii vajatakse seda ka nüüd.

Julgen inimkonna absoluutses tööst võõrandumises kahelda, sest arenegu inimühiskond kui tormiliselt, ikka säilivad manuaalseid või spetsiifilisi oskusi nõudvad tööd, mida pole võimalik automatiseerida. Keegi peab masinatele andma korraldusi ja süsteeme hooldama.

Ma pole kindel, et hästi organiseeritud ja vahenditega kindlustatud aja tapmine tsivilisatsiooni arengu lõppeesmärgina on päris see, mida ligimesed meie ümber soovivad.

Kahtlen, kas suur osa inimkonnast lepib masinate nende asemel tehtava töö eest kodanikupalka saades asendustegevuste viljelemisega, aga mul pole voli kõnelda ühiskonna või kogu inimkonna nimel.

Meenutades vanasõna «Töö tegi ahvist inimese», ei saa välistada, et tööst kui evolutsioonis eelist andvast privileegist loobumine viib inimkonna paradiisi asemel kiire allakäiguni või kihistumiseni, kus privilegeeritud osa tehnilise taibuga ühiskonnast suudab tehisintellekti juhtida ja uusi tehnoloogiaid ka edaspidi välja töötada.

Veelgi hullem, kui meie endi loodud ja inimesest kõrgema intellektiga masinad saavutavad ühel hetkel sellise ratsionaalsuse, kus tõdevad, et tehismaailm on veelgi täiuslikum ilma inimeseta.

Äsjane mõttekäik võib olla ulmeromaanide aines, kuid märgin, et juba praegu ei oska inimene tänavalt parandada kodumasinaid ega orienteeruda auto kapoti all.

Abitu inimene ilmselt ei ole õnnelik, ta ei tunne ennast olukorra peremehe ja protsesside juhtijana, vaid targema tehnoloogia poolt ajas ja ruumis nihutatava ühikuna.

Kui varem juurdusid tehnoloogilised uuendused mitme inimpõlve jooksul, siis tänapäeval tuleb uuesti kohaneda iga mõne aasta järel. Mida arenenumad on tehnoloogiad, seda suuremad on turvariskid.

Praegusaja ühiskonnad on muutunud manipuleeritavaks ja seeläbi haavatavaks, kuna suur osa ühiskonna ja üksikindiviidi ladusast toimimisest sõltub keerulistest tehnilistest süsteemidest ning käeline võimekus ilma infotehnoloogilise toeta hakkama saamiseks kahaneb.

Ennustan, et aina kiirust koguva tempo juures tabab inimkonda tehnoloogiline ülekuumenemine või üleväsimus, kus iga paari aasta tagant ei suudeta infotehnoloogia hiidude uute tehnoloogiliste arendustega enne eelmise põlvkonna elukaare ammendumist lühisesse sattumata kohaneda.

Ühiskonna kinnijooksmise vältimiseks ja kohanemisvõime laadimiseks on tarvis teha inimfüsioloogiat arvestavaid hingetõmbepause.

Inimkonna tulevikuväljavaadete sõltuvusse panek füüsilise maailma olemasolu jätkuvalt eirates on pigem fataalne risk tsivilisatsioonile kui võimalus kindlustada tulevastele põlvkondadele muretu elu.

https://jarvateataja.postimees.ee/6108778/mis-saab-tulevikus-toost

neljapäev, 2. august 2018

Kiletiivaliste ja kahejalgsete tsivilisatsiooni armutu kokkupõrge

Nad kaaperdavad nahaalselt kodusel terrassil su jäätisekokteili. Tänavakohvikus löövad hambad su praadi enne, kui sa ise kahvli jõuad kätte võtta. Häda sulle, kui kambale vastu astud või jalgu jääd.

Nende peale pole abi politseisse kaebamisest ega naabrivalvest, kui nad kutsumata su kodus end sisse seavad. Võitja õigusega kahmavad nad endale kõike ahvatleva, hea ja paremana tunduva.

Ajal, kui kaitseväe erioperatsioonide ülem pani meedia kihama ütlusega, et vaenlane võib kahe päevaga Tallinna jõuda, aga leiab siin ka otsa, oli randades lesiv Eesti ilma ühegi püssilasuta langenud ning NATO viies paragrahv on sissetungijate vastu võimetu.

Aina raskem on leida inimest, kes pole sel suvel terroriseerivatelt herilastelt surakat saanud. Lapsed ei julge nina õue pista, sest mesimummid tulevad kallale ja teevad sutsu. Seleta neile kogu aeg, et mesilased ja herilased on kaks eri asja.

Herilased kipuvad tänavu vägisi võimust võtma.

Aplad sindrid valitsevad õues ja tikuvad tuppa. Nädalavahetusel Narva kindluse restorani jahedate müüride vilus einestada olnuks päris mõnus, kui igas lauas poleks paari inimese kõrvale trüginud vähemalt kümnepealist herilaste gängi.

Tavalisel suvel äratab pesaehituseks aknaraamilt kõdupuitu ragistav üksik putukas sind alles millalgi kesksuvel ning nende ülbeid rüüsteretki on vaja üle elada paar augustilõpunädalat või törts vananaistesuve otsa.

Kliima üleilmne soojenemine on looduse tasakaalu nihutamas tundmatusse ka meie turvalisena tunduval laiuskraadil. Lepa­triinude tungimine suvitusrandadesse oli herilaste invasiooni süütu eelmäng.

Tänavune erakordselt varajane ja kuum suvi on pannud sõjakad kiletiivalised mühinal paljunema tavapärasest kuu-poolteist varem.

Meil oli tänavu kirsisaak üsna hea, aga korjata vilju ei saanud. Mitte selle pärast, et maias linnuparv ette oleks jõudnud nagu tavaliselt. Sajad ja sajad herilased kuulutasid puu oma territooriumiks ja on võrast isegi linnud välja söönud. Kooselu klapib neil vaid admirali liblikatega.

Alalhoidlik inimene sel suvel õunapuude ja marjapõõsaste juurde päevavalges nina ei pista.
Piiblilugusid meenutades oleks nagu needus meie maale langenud. Ergav kõrbepäike kõrvetab vilja põldudel, aplad putukad pistavad nahka puuviljad ja marjad. Mis järgmiseks?

Ega herilased inimese peale geneetilist vimma kanna. Kahejalgsed pole herilaste saakloomad. Oleme neile äbarikud naabrid, keda paari mürgihammustusega toidulauast kiljudes pagema panna ja eluruumides koomale võtma sundida.

Tänavu on herilastel pered suured, toitu kõigile ei jätku ning sellest kahejalgsete ja kiletiivaliste tsivilisatsioonide armutu kokkupõrge.

Lehed kirjutasid just, et nii Viljandi pärimusmuusika festivalil kui ka Võsu rannafestivalil oli meedikute põhitöö herilaste käest hammustada saanud inimesi turgutada.

Mõne nädala eest vahendas meedia uudist, kuis Saksamaal herilased hekipügamisega nende pesa tahtmatult vigastanud papi surnuks puresid. Nii et asi on tõsine. Neli protsenti inimesi olla herilasemürgi vastu allergilised ja hilinenud abi korral võivad tagajärjed olla väga kurvad.

Ise olen viimase kuu jooksul kümmekond laksu saanud. Õnneks on valu ja paistetus päevaga taandunud.

Oma viga, et ei jõua kogu aeg oma ümbrust 360 kraadi jälgida. Arvad, et rehmad niiskelt turjalt parmu eemale, aga seekord oli hoopis higipiiska kaevuna kasutav herilane, kes võtab vehkimist vastulööki noriva rünnakuna.

Teinekord kõnnin krõbedal murul liiga hoogsa sammuga või teen lõunalauas liiga järsu liigutuse. Pole vaja rapsida.

Õigupoolest on parmud ja pimedad kärbsed sel suvel taandunud tühiste tüütajate rolli. Sääski ei mäleta üldse, millal viimati sai kohatud. Nende paljunemiseks vajalikud veesilmad on ammu aurustunud ja lompe pole ju olnudki.

Korra laksas herilane mulle ka asja eest. Kahe nädala eest avastasime maal paar tundi enne lapse sünnipäevapeo algust koduselt mänguplatsilt kurjakuulutavalt sumiseva pesa, mida valvav armee oleks kümmekonna lapse olemise tunni-paari pärast kindlasti valusaks teinud.

Kiirelt poeretkelt putukamürki täis aerosooli ballooniga relvastatuna naastes pidasin maha seina vahele varjunud kindlusega võiduka lahingu, kuni üks pesavalvur mu ära karistas.

Ehk suudab keegi röövvallutajad organiseeritult lõa otsa võtta ja Eesti SKP hüvanguks tööle panna? Kus nüüd on meie paljukiidetud start-up`id, innovatsioon ja kohanemisvõimelised tehnoloogiad?

Samal ajal kui Tartust Tabivereni inimesed võitlevad tselluloositehase vastu, jahvatavad herilased pesi ehitades oma lõugade vahelt läbi tonnide viisi puitu tselluloosipallideks.

Tasuta tööjõud ja jõude tooraine paberivabrikutele, mis ei sea ohtu Emajõe tervist ega ülikoolilinna vaimsust. Selge raiskamine ju!

Ent messiast ei paista. Paari päeva eest otsustasin, et mina omal maal alla ei anna ega peitu ei poe. Tootsin internetist inspiratsiooni ammutades plastpudelitest kümmekond lõksu.

Kahjuks on nende tootlus väiksem emaherilase võimest uusi sõdalasi juurde muneda ning sel suvel jääb see relvasüsteem jänni.

Maalt põgeneda ma aga ei kavatse. Seega tuleb vastast pigistada kõige hellemast kohast. Olen mõne pesa asukoha välja peilinud ning isalt päritud vana talutarkusega kiirelt ja tõhusalt likvideerinud.

Ma pole kade ja jagan nippi. Tuleb oodata pimedani, kui pesakond on oma kindlusse taandunud, pahtlilabidaga pesa lahti lükata ja keeva vee ämbrisse kukutada. Kiire ja tõhus.

Andku rannapuhkuse nautijad mulle andeks, aga optimistina usun, et meie laiuskraadidel lõputuna tunduv suvi saab ükskord siiski läbi ja saabuv talv tuleb sama tõhus kui fritsude vastu 1941. aasta detsembris Moskva all.

Tsiteerides Heinz Valgu igihaljast sõjahüüdu: «Ükskord me võidame niikuinii!»